• LIGONE KIDS BETA GLUCAN
LIGONE KIDS BETA GLUCAN
Ürün Kodu : 8699216520093       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  RC Farma
90.00 TL   Kdv Dahil
5 İŞ GÜN İÇİNDE KARGOYA VERİLİR
Gelince Haber Ver
Ligone Kids Beta Glucan Balık Yağı Vitamin 150ml Ligone Kids Multivitamin Şurup Multivitamin Beta Glukan ve Omega 3 Yağ Asitleri İçeren Bir Gıda Takviyesidir.●

Beta Glukan Nedir?

Beta glukan, normal kan kolesterolü üzerindeki etkileri ile tanınan bir besindir. Bağışıklık sisteminin oldukça önemsendiği günümüzde beta glukan tüketiciler tarafından merak edilen besinlerden biri haline gelmiştir.  

Beta-glukan hububatın, bakterilerin ve mantarların hücre duvarlarında doğal olarak oluşan bir grup beta-D-glikoz polisakkaritleri içerir ve kaynaklara bağlı olarak önemli ölçüde farklı fizikokimyasal özellikler gösterir. Tipik olarak, beta-glukanlar 1-3 beta-glikozidik bağlarla doğrusal bir bağ oluşturur fakat moleküler kütle, çözünürlük, viskozite, dallanma yapısı ve jelasyon özelliklerine göre değişir. Bu durum çeşitli fizyolojik etkilere neden olur.

Hububat ve mantar ürünleri farklı amaçlar için yüzyıllardır kullanılmaktadır; bununla birlikte, beta-glukanın spesifik rolü 20. yüzyıla kadar araştırılmamıştır. Beta-glukanlar ilk olarak likenlerde ve kısa bir süre sonra arpada keşfedilmiştir. Yulaf ile beta-glukanın arasındaki bağlantı 1981'de ortaya çıkmıştır.

1997 yılında, beta-glukan alımının etkileri araştırılmaya başlanmıştır. Beta-glukan; yulaf ezmesi, yulaf kepeği, yulaf unu, yulaf, tam tahıllı arpa ve arpa beta-lif kaynaklarında bulunmaktadır.

Beta Glukan Faydaları

Beta glukan faydaları hakkında Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında aşağıdaki şekilde açıklama olması sebebi ile Beta glukanın faydaları şu şekilde listelenmektedir (1);


Enerji/ besin öğesi

Beslenme beyanı

Beyan koşulu


Beta-glukanlar

 

 

“Beta-glukanlar normal kan kolesterol düzeyinin korunmasına katkıda bulunur.”

Gıdanın bir porsiyonunda en az 1,0 g yulaf, yulaf kepeği, arpa, arpa kepeği veya bu kaynakların karışımından elde edilen beta-glukan içermesi gerekir.

Tüketiciye, faydalı etkinin görülebilmesi için yulaf, yulaf kepeği, arpa, arpa kepeği veya bunların karışımlarından elde edilen beta glukan tüketiminin en az 3 g/gün olması gerektiği bilgisi verilir.

Normal kan kolesterol düzeyinin korunması

 

 

Arpa beta-glukanları

“Arpa beta-glukanları kan kolesterolünü azaltır/düşürür. Yüksek kolesterol koroner kalp rahatsızlıklarının gelişiminde bir risk faktörüdür.”

Tüketiciye, faydalı etkinin günde 3 g arpa beta-glukanları alındığında sağlanacağı bilgisi verilir.

Gıdanın bir porsiyonunun en az 1 g arpa beta-glukanı içermesi gerekir.

Yulaf beta-glukanı

“Yulaf beta-glukanı kan kolesterolünü azaltır/düşürür.  Yüksek kolesterol koroner kalp rahatsızlıklarının gelişiminde bir risk faktörüdür.”

Tüketiciye, faydalı etkinin günde 3 g yulaf beta-glukanları alındığında sağlanacağı bilgisi verilir.

Gıdanın bir porsiyonunun en az 1 g yulaf beta-glukanı içermesi gerekir.

Beta glukan ilgili beyanın Ek-1’de yer alan açıklamasına göre aşağıdaki beslenme referans değerinde olduğunda yukarıdaki faydalardan bahsetmek mümkün olabilmektedir.

Beta glukan Günlük Alım Miktarı

Besin öğesi

4-10 Yaş Beslenme referans değeri (1)

Yetişkin Beslenme referans değeri (1)

Beta glukan

340 mg/gün

680 mg/gün


(1) Belirlenen besin öğesi referans değerleri dört yaş ve üzeri sağlıklı bireyler için geçerlidir (2).

Beta Glukan Hangi Besinlerde Bulunur?

Beta glukan içeren yiyecekler kısaca yulaf, arpa ve bu kaynakları içeren diğer lifli gıdalar olarak sıralanabilir. “Beta glukan ne işe yarar?” sorusunun cevabı ise bu bilgilere dayanarak birçok farklı şekilde verilebilmektedir. Yulafta bulunan beta-glukan kozmetik ürünlerinde tekstüre maddeleri olarak ve çözünebilir lif olarak kullanılır.

Beslenmede beta-glukanlar, mikrobiyota için substrat sağlayan, fekal kitleyi arttıran, kısa zincirli yağ asitleri üreten, çözünebilir, geniş çaplı fizyolojik aktivitelere sahip yan ürünler olarak, fermente edilebilir lif kaynağı olan prebiyotik lif şeklinde adlandırılır.

Yulaf ve arpa, trimer ve tetramer 1-4 bağları oranları açısından farklılık gösterir. Arpa, 4'den daha yüksek bir polimerizasyon derecesine ve bağlantıya sahiptir. Ancak, arpa bloklarının çoğunluğu trimerler ve tetramerler olarak kalır. Yulafta, beta-glukan, özellikle yulaf çekirdeğinin endosperminde ve dış tabakalarında bulunur.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz veya düzenli bir biçimde kullandığınız ilaç varsa, doktorunuza ya da konunun uzmanı bir kişiye danışarak tüketmeniz tavsiye edilir!

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
Kargoya Veriliş
:
5 İŞ GÜN İÇİNDE KARGOYA VERİLİR
Kargo Firması
:
Mng Kargo
Gönderilecek Bölge
:
Teslimat Detayları
:
ÜRÜN SİPARİŞİNDEN SONRA 5 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE KARGO TESLİMİ YAPILIR.
İade/İptal Detayları
:
ÜRÜN ELİMİZE ULAŞTIKTAN SONRA PAKET AÇILMADAN YASAL SÜRE İÇERİSİNDE TESLİM EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.AKSİ DURUMDA ÜRÜN İADESİ KABUL EDİLMEMEKTEDİR.
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.